Radom, Zgierz, Sosnowiec: czy tu coś jest?! Tak! Polskie Szlaki pokazują, że możemy być dumni z Polski!

Adam Bednarek
18.05.2015 07:00
A A A
Zamek Królewski

Zamek Królewski (Fot. Maciej Zienkiewicz / AG)

Jeśli aplikacja Polskie Szlaki znajduje mnóstwo atrakcji w Radomiu czy Sosnowcu, to wiadomo, że sprawdzi się podczas wakacyjnych wędrówek!

Wybaczcie mieszkańcy tych miast: tak, wy wiecie, że ciekawych miejsc u was nie brakuje. Ale reszta kraju ma o was raczej negatywne zdanie.

Dlatego wybraliśmy te trzy kontrowersyjne miasta, żeby przekonać się, jak radzi sobie aplikacja Polskie Szlaki. Test był prosty: jeżeli coś tam znajdzie i przekona wątpiących, to znaczy, że warto jej zaufać. Jeśli nie - rozczarowanie, bo przecież powinna pomagać w odkrywaniu perełek.

Początek nie był zbyt dobry. Kiedy chciałem sprawdzić, czy w wyszydzanym w Łodzi Zgierzu jest coś ciekawego, zobaczyłem taki komunikat:

Polskie Szlaki - Zgierzfot. Adam Bednarek

Na szczęście dalej było już dużo lepiej. Polskie Szlaki dzielnie bronią Radomia. Jak ktoś uważa, że miasto kojarzyć może się wyłącznie z "chytrą babą”, to będzie przecierał oczy ze zdumienia.

Podejrzewaliście, że w Radomiu może być taki uroczy rynek? Ja nie:

Polskie Szlaki - rynek w Radomiufot. Adam Bednarek

Nie dość, że dostajemy listę atrakcji, to jeszcze możemy przeczytać ich dokładny opis i oglądać zdjęcia. Twórcy przygotowali też mapę, z zaznaczonymi miejscami wartymi odwiedzenia.

Polskie Szlaki wyświetliły mi ciekawy i bogaty opis Sosnowca. Jeżeli po zapoznaniu się z tymi informacjami pomyślałem sobie, że warto byłoby odwiedzić to miasto znane z głównie z internetowych szyderczych memów, to wiedzcie, że świetnie spełniła swoje zadanie.

Polskie Szlaki - Sosnowiecfot. Adam Bednarek

Ba, czułem dumę i podziw dla własnego kraju! Nigdy nie miałem z tym problemu, ale przyjemnie oglądało mi się zabytki w kolejnych miastach. Ile tego jest!

Może i Zgierza zabrakło, ale przeglądając wiadomości związane z Łodzią, Polskie Szlaki pokazały mi, że niedaleko mam do Rzgowa i Pabianic, w których kiedyś mieszkałem.

I pozwoliły spojrzeć na nie od innej strony. Zdjęciem w tle była piękna, wyremontowana niedawno fabryka. Od razu widzimy, co jest w danym miejscu najciekawsze i najpiękniejsze. I że tego jest naprawdę dużo.

Polskie Szlaki - Radomfot. Adam Bednarek

Co najważniejsze, nie są to suche opisy. Wręcz przeciwnie, zachęcają do odwiedzenia, nawet jeśli to tylko stara chatka. Ale chce się ją oglądać na żywo.

Zgoda, to pewne delikatne przekłamanie. Bo przecież obok tych zabytków są brudne osiedla, niewyremontowane drogi, problemy mieszkańców. Ale Polskie Szlaki pozwalają o tym zapomnieć, pokazując ile jest dobrego. I to jest w tej aplikacji najlepsze.

A do tego dorzucono mapę ze szlakami, filmiki z niektórych miejsc oraz noclegi. Szkoda tylko, że po ostatniej aktualizacji aplikacja ma problemy i zacina się przy przewijaniu.

Polskie Szlaki - mapafot. Adam Bednarek

Nie zmienia to jednak faktu, że w trakcie wakacyjnych podróży musicie mieć Polskie Szlaki na waszym urządzeniu. Nie przegapicie żadnej atrakcji.